Polskie Składy Budowlane

Wełna skalna czy szklana?

Wełna mineralna to jeden z częściej wybieranych produktów, przeznaczonych do izolacji budynków. Charakteryzuje się dobrymi właściwościami w zakresie termicznym i akustycznym. Łatwość w układaniu oraz uniwersalne zastosowanie sprawiają, iż wielu inwestorów rezygnuje ze standardowego rozwiązania, jakim jest styropian, na rzecz wełny.

Jaka wełna mineralna najlepsza? – z tym pytaniem zwracają się często osoby, które poszukują skutecznego i sprawdzonego rozwiązania w zakresie izolacji cieplnej i akustycznej. Dwie odmiany wełny – skalna i szklana mają bardzo zbliżone właściwości, jednocześnie różniąc się w zakresie niektórych parametrów. Wybór konkretnego rozwiązania zawsze należy do inwestora, który powinien dostosować je do wymagań technicznych konkretnego obiektu.

Wełna skalna

Wełna skalna jest produktem, wykonywanym z dolomitu, bazaltu, gabro, kruszywa wapiennego oraz brykietów mineralnych, pochodzących z recyklingu. Znajduje powszechne zastosowanie, jako świetny izolator termiczny i akustyczny. Może być wykorzystywana jako otulina rur, ocieplenie dachów, ścian oraz fundamentów. Jest łatwa w montażu, co pozwala na sprawne jej ułożenie.

Wełna mineralna skalna ma jednak nieco niższe parametry izolacyjności, w porównaniu do wełny szklanej. Jest także mniej plastyczna i charakteryzuje się większym pyleniem niż izolator szklany. To bardzo dobry surowiec do stosowania w ociepleniach czy wygłuszeniach budynków. Jest chętnie wybierana przez inwestorów, którzy poszukują produktów o dużej gęstości, odpornych na ściskanie. W tej konkurencji wełna skalna zdecydowanie zwycięża, w porównaniu do wełny szklanej.

Wełna szklana

Wełna szklana to izolator, który stosowany jest w budownictwie od wielu już lat. Produkowana jest z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej. Z uwagi na układ włókien, w procesie produkcji, wykorzystuje się dużą ilość substancji zlepiającej. Między innymi dlatego surowiec ten ma wysoki parametr przewodzenia ciepła. Jest idealnym izolatorem w zakresie termiki i akustyki. Płyty, charakteryzując się niższą gęstością w porównaniu do wełny skalnej, dobrze izolują dźwięki.

Wełna mineralna szklana to także bardzo wysoka odporność na ogień, elastyczność oraz możliwość wszechstronnego zastosowania w przemyśle budowlanym. Wełna szklana posiada także duże właściwości komprymacyjne – na budowę przyjeżdża w niewielkich paczkach, a po rozcięciu opakowania zwiększa swą objętość kilkukrotnie.

Zastanawiając się, na etapie planowania izolacji, jaka wełna – mineralna czy szklana, warto wybrać produkt dopasowany do indywidualnych oczekiwań inwestora oraz uwarunkowań technicznych budynku. Oba materiały mają zbliżone właściwości, różniąc się niektórymi parametrami. Warto zasięgnąć porady specjalistów, aby zakupić wełnę najlepiej dostosowaną do konkretnego obiektu.