Klinkier » CRH

Klinkier

O FIRMIE
 
 
Koncern CRH plc powstał w 1970 roku w Irlandii. Dziś jest światowym liderem w branży materiałów budowlanych. Podczas swojej niemal czterdziestoletniej historii rozszerzył zasięg terytorialny na 34 kraje - jest obecny między innymi w USA, Kanadzie, Chile, Europie Zachodniej, Polsce, Ukrainie, Rosji i Chinach. W 3.500 zakładów na całym świecie pracuje ponad 92.000 pracowników.

CRH plc jest obecny w Polsce od 1995 roku, a jednym z segmentów jego działania jest branża ceramiki budowlanej. CRH KLINKIER grupuje 4 należące do koncernu cegielnie - Patokę, Cerg, Gozdnicę oraz niemiecką cegielnię Oberlausitz. Dzięki wieloletniej tradycji cegielni na polskim rynku, a także dostępowi do najnowszych światowych technologii, produkty firmy CRH KLINKIER charakteryzują się najwyższą jakością i nowoczesnym stylem.
  Koncern CRH
 
     
     
   
Mapa - GozdnicaGOZDNICKIE ZAKŁADY CERAMIKI BUDOWLANEJ Sp. z o. o.

Gozdnica położona jest w województwie lubuskim, w obrębie Borów Dolnośląskich. Miasto to rozwinęło się w XVIII w. wokół manufaktury ceramiczno-kamionkowej. Bogate i liczne pokłady gliny (iły mioceńskie) sprawiły, że w drugiej połowie XVIII wieku funkcjonowała tu największa w Europie manufaktura ceramiczno-kamionkowa.

Historia zakładów ceramicznych w Gozdnicy udokumentowana aktami prawnymi sięga początku XIX wieku. Wtedy właśnie produkcji ceramicznej podjął się tu mistrz Gottfried Sturm, który rozwijając technologię oraz inwestując kapitał, powiększył zdolności produkcyjne fabryki. Do największego rozkwitu zakładu doprowadził syn mistrza - John Sturm. Wówczas dachówki gozdnickie pokrywały między innymi dachy dworca głównego w Lipsku, budynku konsulatu w Helsinkach oraz gmachu na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Przy budowie tych obiektów znalazła też zastosowanie cegła z Gozdnicy. 

Okres od II połowy XIX wieku do II wojny światowej - to dalsza rozbudowa i koncentracja przemysłu ceramicznego w Gozdnicy. Czas II wojny światowej dla zakładów oznaczał produkcję na potrzeby militarne. W latach powojennych, po odbudowie zniszczeń, utworzono Gozdnickie Zakłady Ceramiki Budowlanej. Przekształcenia organizacyjne i gospodarcze spowodowały łączenie zakładów oraz wzrost ich potencjału, a przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Lubuskie Przedsiębiorstwa Ceramiki Budowlanej i w tej formie prowadziło działalność do roku 1991. Wtedy to dalsze przekształcenia doprowadziły do powstania Gozdnickich Zakładów Ceramiki Budowlanej Spółki z o.o. z siedzibą w Gozdnicy. W 2000 r. zakłady te stały się częścią Grupy CRH KLINKIER.
 
 
Widok zakładu


Złoża Monokliny Przedsudeckiej - jedyna wypalająca się na żółto glina w Polsce.
 

SAHARA – jedyna żółta cegła
produkowana w Polsce
 
Główny profil działalności firmy to produkcja cegieł klinkierowych. Unikalne właściwości pozyskiwanego surowca, charakteryzującego się bardzo małą zawartością tlenków żelaza umożliwiają produkcję cegieł klinkierowych w kolorze żółtym, znanych od lat na rynku pod nazwąSAHARA, oraz pomarańczowym pod nazwą OCHRA. Charakterystyczny dla gozdnickiego klinkieru żółty kolor, a zarazem kolor tak wyjątkowy dla cegieł, uzyskuje się jedynie z naturalnych surowców wypalanych w wysokiej temperaturze. Najbardziej spektakularnym obiektem powstałym z cegły Sahara jest Bazylika w Licheniu.


Naturalne, doskonale harmonizujące z otoczeniem barwy gozdnickich cegieł i bruków pozwalają na ciekawe rozwiązania architektoniczne, czego przykładem jest wiele powstałych obiektów mieszkalnych, sakralnych, użyteczności publicznej. Elewacje wykonane z klinkieru znakomicie współgrają z innymi materiałami budowlanymi - drewnem, kamieniem, szkłem. Aby uzyskać jak najwyższą jakość produktów, CRH KLINKIER Gozdnica zakupiła jeden z najnowocześniejszych przerobów gliny z użyciem niemieckiej technologii maszyn Rietera, przez co uzyskiwana jest jednorodność wyrobienia surowca. Ucinacz Freymatic oraz w pełni skomputeryzowany proces suszenia i wypału dają pewność, że wszystkie produkty wytwarzane w cegielni Gozdnica nie tylko spełniają, ale nawet przewyższają wymogi jakościowe dotyczące cegieł klinkierowych w klasie 35, określone w Polskiej Normie (PN-B-12008:1996). 

Wiodące produkty: Sahara, Sahara ton, Sahara miodowa, Sahara cieniowana, Solar, Ochra, Ochra ton, Kalahari ton, Etna , Cherry, Syriusz Cieniowany, Nepal Cieniowany, Tybet cieniowany, Baltic.

przejdź do danych teleadresowych
 
 
 
     
 
 
 
 
Mapa - GozdnicaCERG Sp. z o. o.

CERG to nowoczesna cegielnia, produkująca w Gliwicach wyroby klinkierowe. Podstawowy profil produkcji CERGU stanowi cegła klinkierowa w kolorze czerwonym oraz cegły angobowane. Cegły klinkierowe elewacyjne produkowane przez CERG zapewniają każdej budowli najwyższą trwałość i estetykę, szacowaną na setki lat. Czynnikami decydującymi o takich walorach użytkowych są przede wszystkim bardzo wysokie parametry jakościowe a szczególnie:

wytrzymałość na ściskanie znacznie przekraczająca 35 MPa;
pełna mrozoodporność;

 
 
Glina przywożona jest ze złoża należącego do cegielni w Patoce.
 

Surowiec jest przecierany przez sita
i rozdrabniany do wielkości ziaren
poniżej 1 mm.
 
Nie sposób nie zdradzić tajemnicy; że wyroby CERGU zawdzięczają swe wyjątkowe waloryznakomitej jakości surowca tj. gliny pochodzącej ze złoża cegielni Patoka. Produkcja w zakładzie CERG odbywa się w nowoczesnym ciągu technologicznym. Plastycznie formowane wyroby po wysuszeniu wypalane są w piecu tunelowym - opalanym gazem ziemnym - którego wypał zapewnia wysokie parametry jakościowe. Stosowana technologia oraz jakość surowca dają w efekcie doskonałe walory użytkowe produkowanych wyrobów.

Cegły klinkierowe elewacyjne produkowane przez CERG mają szerokie zastosowanie. Idealnie nadają się na elewacje domów jednorodzinnych, banków, obiektów użyteczności publicznej, a także kościołów. Można je również zastosować do wykonania ogrodzenia czy małej architektury. Z racji swoich tradycyjnych kolorów świetnie komponują się z architekturą istniejącej zabudowy w wielu miastach Polski. 
 

Z suszarni cegły układane są na wózki,
na których wjeżdżają do pieca.
 
Cegły klinkierowe elewacyjne produkowane przez CERG mają szerokie zastosowanie. Idealnie nadają się na elewacje domów jednorodzinnych, banków, obiektów użyteczności publicznej, a także kościołów. Można je również zastosować do wykonania ogrodzenia czy małej architektury. Z racji swoich tradycyjnych kolorów świetnie komponują się z architekturą istniejącej zabudowy w wielu miastach Polski.

Docelowy kształt cegła uzyskuje na ucinaczu.
 
   
Sposób ułożenia cegieł na wózku
przed wypałem w piecu.
  Cały produkowany asortyment podlega ręcznej ocenie jakości.   Ułożone na paletach cegły czekają na transport do składów.

Wiodące produkty: Alfa, Rubin, Etna, Bursztyn, Mars, Supernova, Fenix, Mizar, Tajga, Laguna.

przejdź do danych teleadresowych
 
 
     
   

Mapa - GozdnicaPATOKA INDUSTRIES Ltd. Sp. z o. o.

Cegielnia w Patoce charakteryzuje się unikatową w skali światowej technologią produkcji opartą o kultywowaną od przeszło wieku tradycję. Jej sercem jest kręgowy piec Hoffmana. Pochodzące stąd cegły i bruki cieszą się niezmiennym zainteresowaniem wśród osób obdarzonych poczuciem piękna - określane są nawet mianem klinkieru dla koneserów.
 
 

Pałac w Patoce
 
Wyroby pochodzące z Patoki wykorzystywane są chętnie nie tylko przy realizacji nowych projektów architektonicznych, ale ze względu na swą specyfikę są również niezastąpione przy renowacjach zabytkowych obiektów. Produkty powstające w tej niecodziennej cegielni odnaleźć możemy między innymi na Zamku Królewskim na Wawelu, w Klasztorze Cystersów w Sulejowie, w Klasztorze na Jasnej Górze, Barbakanie w Warszawie, czy Zamku w Malborku.
 

Zdjęcie zakładu
 
TROCHĘ HISTORII
Patoka jest przysiółkiem wsi Panoszów, położonej na linii Częstochowa - Opole. Od XIX wieku teren ten, dzięki bogatym złożom gliny, związany jest z przemysłem ceramicznym. Cegielnia w Patoce działa od ponad 120 lat w oparciu o okoliczne, bogate złoża gliny. W XIX i XX wieku, gdy panowała moda na palenie tytoniu w fajkach ceramicznych, produkowano ich w okolicy kilkaset tysięcy rocznie, a do ich wytwarzania ściągnięto fachowców z Holandii. Produkowano także cegłę budowlaną, klinkierową i dachówki. Na terenie cegielni znajdował się również tartak. Pałac w Patoce zamieszkiwali: książę Radolin, hrabia Chłapowski, Preussler i jako ostatni Hermann Reemtsma (do 1945 r.).
 
SUROWIEC
Do produkcji cegieł i bruków klinkierowych używa się zaledwie dwóch składników: piasku oraz czystej, pozbawionej szkodliwych substancji gliny. Cegielnia korzysta z własnego złoża, z którego glinę wydobywa się metodą odkrywkową. Jest ona jednorodna, o wysokiej jakości i znakomicie nadaje się do produkcji wyrobów klinkierowych. Wykorzystują ją także firmy produkujące płytki ceramiczne oraz dachówki.

TAJEMNICA
Cała tajemnica niezwykłej jakości klinkieru z Patoki związana jest z piecem i technologią wypalania. Sercem Patoki jest tradycyjny, opalany węglem kręgowy piec Hoffmana . Historia pieca kręgowego sięga roku 1858, gdy Fryderyk Hoffman zbudował piec pierścieniowy, którego udoskonalona przez lata konstrukcja, doprowadziła do powstania pieca kręgowego. Wypalanie w piecu kręgowym Hoffmana, opalanym węglem z ręczną ustawką, rozładunkiem i sortowaniem powoduje powstanie kombinacji różnych odcieni kolorystycznych poprzez wszystkie wariacje czerwieni do grafitu. Drobne odkształcenia, deformacje oraz przebarwienia i ożużlenia umożliwiają wydobycie naturalnego piękna powstających tu produktów.

Specyficzny klimat patockiej cegielni tworzy nie tylko tradycyjna technologia wypału, ale również pracujący w niej ludzie. Czterech palaczy, pracujących w systemie zmianowym, czuwa nad właściwym przebiegiem wypalania cegły. Proces ten trwa 8 dni, a towarzyszy mu temperatura 1100 st. C. Uzyskuje się ją przez odpowiednie dozowanie (ręczno-mechaniczne) miału węglowego. Palenisko stanowi odpowiednio ułożona cegła, a dozowniki umieszczone są w "suficie” paleniska. Przez odpowiednie otwory odbywa się dozowanie miału i kontrola procesu spalania, a tym samym właściwej temperatury. Właśnie poprzez odpowiednią temperaturę uzyskuje się określone odcienie cegły.
 
Kręgowy Piec Hoffmana


Otwór w suficie paleniska
 

Dozowniki miału węglowego


Cegły po wypaleniu
 
Charakterystyczną cechą pieca kręgowego Hoffmana jest „wędrujący” cykl produkcji. Związany jest on z przemieszczaniem się ognia w piecu. Palacze, którzy kontrolują proces wypalania, dokładnie wiedzą kiedy przestawić dozowniki miału węglowego (i tym samym „przesunąć” ogień w palenisku) na kolejny odcinek pieca. Ogień w piecu wygasa na krótko jedynie w okresie zimowym. Wtedy prowadzone są prace konserwacyjne i remontowe w cegielni, m.in. wymieniane są cegły stropowe pieca.

PRODUKT
Cegielnia Patoka Industries Ltd, produkuje kilka milionów cegieł rocznie. W większości jest to cegła o wymiarach podstawowych, resztę stanowi bruk klinkierowy i kształtki wykończeniowe. Również tutaj odbywa się produkcja specjalnych form przeznaczonych do renowacji zabytkowych obiektów, prac konserwatorskich itp. Cegły i bruki z Patoki są unikalne zarówno pod względem właściwości fizycznych jak i kolorystyki, spełniają wymagania najostrzejszych norm, w tym niemieckiej DIN 105. Mimo tradycyjnej technologii produkcji ich jakość w niczym nie odbiega, a wręcz przeciwnie - często przewyższa, wyroby powstające w najnowocześniejszych cegielniach. Produkty te są bardzo cenione wśród handlowców i inwestorów związanych z rynkiem budowlanym. Liczne jest też grono „fanów” cegieł z Patoki wśród architektów, którzy w tworzonych przez siebie projektach potrafią umiejętnie wykorzystać różne odcienie cegły licowej, a także przebarwienia, drobne odkształcenia, finezyjne deformacje i ożużlenia, nadając elewacjom wyjątkowy, niepowtarzalny wyraz.

Wiodące produkty: Cegły: Classic, Rustika, Antika, Rustika Glazurowana, Classic Glazurowana, Antika Glazurowana, Super, bruk Classic, bruk Mozaika, Płytka Classic, Bruk Antika.