Ceramika ścienna » Silikaty Białystok

Ceramika ścienna

 

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe "Silikaty-Białystok" Spółka z o.o. rozpoczynające swoją działalność jako przedsiębiorstwo państwowe wchodzące w skład Białostockiego Przedsiębiorstwa Ceramiki Budowlanej jest obecnie czołowym producentem wapienno-piaskowych materiałów budowlanych w regionie północno-wschodniej Polski. Swoją działalność produkcyjną datuje od 1963 roku, kiedy to w dniu 1 października nastąpiło uruchomienie produkcji. Zakład został usytuowany w odległości 5 km na północny wschód od Białegostoku, po wschodniej stronie szosy Białystok-Sokółka i 1,5 km od miejscowości Wasilków. Początkowo wytwarzanym asortymentem była jedynie cegła wapienno piaskowa. Pierwsze podstawowe urządzenia produkcyjne - prasy obrotowe z ręcznym odbiorem surówki - najpierw zostały wyposażone w półautomaty do mechanicznego układania cegieł. W latach 1978-80 została przeprowadzona modernizacja zakładu. Stare prasy ustąpiły miejsca zautomatyzowanym agregatom wytwórczym produkowanym na niemieckiej licencji firmy Atlas przez Zakłady Mechaniczne MAKRUM w Bydgoszczy. Zmiana parku maszynowego umożliwiła rozszerzenie asortymentu produkcji. Rozpoczęto produkcję bloczków wapienno-piaskowych 3 NFD oraz cegły pełnej 1NF. 

W 1980r nastąpił upadek Białostockiego Przedsiębiorstwa Ceramiki Budowlanej, w którego strukturach znajdowało się późniejsze Przedsiębiorstwo Produkcji Silikatów. PPS zaczęło działać jako samodzielne przedsiębiorstwo państwowe. Zmiany ustrojowe kraju, recesja gospodarcza wraz z załamaniem się rynku budowlanego przy jednoczesnym bardzo wąskim asortymencie produkcji sprawiły firmie wiele kłopotów. Dalsza identyczna działalność zakładu mogła szybko doprowadzić do jego upadku. 

W 1992 roku nastąpiła zmiana kierownictwa, przebudowa struktury organizacyjnej i asortymentowej produkcji. W wyniku poszukiwań nowych rozwiązań techniczno-technologicznych i tworzenia nowych wzorów asortymentowych rozpoczęto produkcję bloku 6NFD, płytki działowej KSP i KSD, pustaków wentylacyjnych PW-16 i PW- u oraz kształtki ogrodzeniowej KSO. Po zaniechaniu przez firmy budowlane budowy domów z wielkiej płyty przedsiębiorstwo wykorzystało tę sytuację i rozpoczęło produkcję materiałów na ściany elewacyjne. Tak powstał pomysł produkcji cegły barwionej, płytek elewacyjnych i cegieł o surowej łamanej strukturze. Ponieważ w tej dziedzinie było to pionierskie rozwiązanie, konieczne do produkcji urządzenia należało skonstruować we własnym zakresie. Stworzono także w przedsiębiorstwie nowe rozwiązania w dziedzinie pakowania i transportu. W wyniku tych wszystkich zmian i innowacji firma poprawiła w znacznym stopniu swoją rentowność, stała się najpoważniejszym krajowym producentem wyrobów wapienno-piaskowych i takim pozostaje do dzisiaj. 

Stała innowacyjność i chęć zaspokojenia potrzeb rynku prowadziły do wypracowania przez przedsiębiorstwo nowoczesnego sytemu wznoszenia konstrukcji murowych - „System S-2000 W+W konstrukcje murowe”. Jest to murowanie przy wykorzystaniu połączenia pionowego na zasadzie zamków wpust-wypust, bez konieczności używania zaprawy lub kleju. 

Ponieważ wszystkie nasze działania skierowane są na zwiększenie zadowolenia klientów w roku 2001 uruchomiona została na terenie przedsiębiorstwa Hurtownia Materiałów Budowlanych, której oferta składa się na szeroki asortyment materiałów ogólnobudowlanych pozwalających na wzniesienie domu od fundamentu aż po dach. 

W kwietniu 2004 roku „Silikaty-Białystok” zostają udziałowcem ogólnopolskiej Grupy Polskie Składy Budowlane. Razem tworzymy największą w Polsce sieć hurtowni materiałów budowlanych. Siłą Grupy PSB jest bogata oferta handlowa, pomoc firmom wykonawczym, inwestorom w dokonywaniu wyborów technologicznych, materiałowych.

W roku 2006 rozpoczęliśmy wspólną działalność marketingową z ogólnopolską Grupą Silikaty, co wpłynęło korzystnie na wzmocnienie pozycji naszej firmy na rynku oraz jej jeszcze lepsze postrzeganie.